5 neprůstřelných JENŽE, kvůli kterým váš problém nejde vyřešit

Existuje jen velmi málo záležitostí, které zatím neumíme uspokojivě vyřešit (například nedokážeme vrátit „život“ zemřelému člověku nebo zvířeti). Spousta jiných věcí vyřešit JDE – a dokonce často i rychleji a snadněji, než si myslíme.

JENŽE,

nesmíme si přitom sami házet klacky pod nohy!

Pojďme si v tomto článku připomenout 5 těch nej-nebezpečnějších překážek řešení problémů, abyste si na ně příště mohli dát větší pozor.

 

1 = „Mám problém, JENŽE mám STRACH ho řešit!“ 

Je to jako se strachem ze zubaře: můžeme návštěvu stále odkládat, ale o to větší problémy pak postupně máme, o to víc se nám zuby kazí, postupně o to víc bolí, a když už bolest není k vydržení, pak nás oprava či už výstavba nového chrupu přijde na mnohonásobek toho, co bychom původně zaplatili za prevenci.

Nemluvě o čase, který léčením pak strávíme, a o bolesti, kterou pak trpíme při mnohahodinových posezeních v zubařském křesle…
Vážně to tedy chcete se svými starostmi nechat dojít až takhle daleko? 

Se Lvem Murafou jsme vám teď navíc odstranili z cesty tu největší překážkuvstupní konzultaci mohou noví klienti využít ZDARMA!

Co při takové vstupní konzultaci získáte?

Ucelený základní pohled na svoji situaci a konkrétní návrh možného směru řešení. Dál se pak rozhodnete, zda budete podle inspirativních námětů poKRAČovat už sami, nebo zda využijete podrobnější placené (a dočasně zvýhodněné) konzultace, nebo zda se podle konkrétního tématu přihlásíte do některého z otevřených vedených Lvích minikurzů. Samozřejmě příliš s bezplatnou konzultací neotálejte, moje kapacita je omezená, příležitost nebude trvat dlouho!

 

2 = „JENŽE tohle já jsem SLYŠET nechtěl/a!“ 

Popíšete mi při konzultaci svůj problém s tím, že sami si s ním už léta nevíte rady, případně vám užitečně neporadil zatím nikdo z těch lidí, které jste kontaktovali (od sousedky po psychologa). A ukončíte svoje vyprávění slovy „Moc ráda bych znal/a Váš názor.“ A pak dychtivě čekáte na „ortel“…

Já vám v rámci konzultace svůj názor poskytnu 😉 Rozeberu dopodrobna kostru vaší situace, ukážu vám souvislosti a navrhnu řešení. Obvykle nějakou změnu a akci. A vy se začnete kroutit.

„Víte, já jsem nechtěl/a TAKOVOUHLE radu.“

„A jakou radu jste měl/a na mysli?“

„No, já nevím, nějakou jinou, já teď nemůžu…“ (a následuje popis mnoha překážek, které vám „objektivně“ brání v puštění se do změn toho, o čem prohlašujete, že to nenávidíte a za nápravu byste dali „cokoli“…

Ne vždycky, samozřejmě, ale občas jo. A teď si vemte, že se na mě obracíte právě v době, kdy už vám všechny „jiné rady“ selhaly.

Obracíte se PRÁVĚ NA MĚ, ačkoliv mě obvykle předtím už dost dlouho pozorujete a tak víte, že se s ničím nemažu (a právě proto mi věci fungují). Že vám sice rozumím (často mnohem více, než si myslíte) a soucítím s vámi, ale rozhodně se kvůli tomu nezadrhneme ve společném nářku nad rozlitým mlékem, nýbrž rovnou vezmeme hadr a utřeme ho.

A navíc si řekneme, jak rozlití příště předejít…

Možná PROTO chcete řešit svůj problém SE MNOU, protože jsem vás zaujala právě tím, co je vám současně „proti srsti“, protože byste to chtěli mít a dělat stejně, ale zatím se k tomu nemůžete dokopat?

Popřemýšlejte o tom. Ale ne zas zbytečně dlouho – život vám prchá před očima!

3 = „JENŽE tomuhle já NEVĚŘÍM!“ 

Když vám při konzultaci navrhnu metodu, způsob nebo terapii, které mně osobně i mnoha dalším lidem přinášejí nejjefektivnější výsledky, tak někdy řeknete „Hm, ale NA TOHLE já nevěřím.“ a tím to odesíláte mezi všechna ta pohodlná alibistická „nejde“ a „nemá řešení“.

JENŽE, kam vás dovedlo to, v co vy právě věříte??? Aha?

Věříte-li, že pro vás řešení NEEXISTUJE, pak NEEXISTUJE.

Věříte-li, že všechno se musí řešit pouze vám dosud známými způsoby i za cenu, že ty jsou opakovaně nefunkční, pak to NEFUNGUJE.

Ovšem, KDYKOLI tohle „(ne)věření“ můžete ZMĚNIT 😉

4 = „JENŽE když mně je BLBÝ se zeptat…“ 

To nejcennější na vedených Lvích minikurzech je právě bezplatná a rozsahem neomezená konzultace k danému tématu. Zhruba třetina účastníků se ale nikdy na nic nezeptá…

Když se pak na konci kurzu dotazuji já, zda všemu rozuměli a všechno samostatně zvládali A PROTO se neptali, tak obvykle odpovídají „Když mně to bylo BLBÝ se zeptat.“, případně s dodatkem „na takovou jednoduchou věc“.

JENŽE!

Důvod, proč se někdy (i dost dlouho) točíme v kruhu, netkví v tom, že by problém nebyl rozeznatelný, protože je „složitý“. Ale nevidíme ho MY, protože máme aktuálně „provozní slepotu“. A když se nezeptáme na pohled někoho dalšího, protože „je nám to blbé“, tak problém nemůžeme identifikovat a tím ani napravit.

A tak pak sice projdeme kurzem, který se nám „líbí“, ale fakticky nám „nepomůže“, protože jsme mu tu příležitost prostě nedali!

Ovšem, kdykoli tenhle „blbý pocit“ můžete změnit 😉

Vyberte si na stránce vedených minikurzů ten, který vás zaujme nejvíc, pusťte se do něj a konzultujte tak ohnivě, jako to dělali o letošních Velikonocích účastníci 5. vedeného Lvího minikurzu „Už si nepotřebuju o svém životě lhát!“. A schválně se podívejte, jak se jim díky tomu neobyčejně dařilo!

5 = „JENŽE já chci, aby to bylo JINAK!“ 

Existují 2 typy „jinak“, které si někdy přejete:

1) „Víte, já bych to chtěl/a řešit s Vámi, ale nějakou jinou technikou.“
„Jakou konkrétně?“
„No, nevím…“

2) „Víte, já bych chtěl/a, aby manžel/ka…, aby šéf…, aby tchyně…, aby máma / táta…, aby děti tolik ne…“.
„A Vy?“
„No, u sebe bych to nechal/a tak, jak to je!“

K bodu 1: Chcete-li něco řešit „tak, jak to dělá třeba pan Novák“, doporučuji jít rovnou za panem Novákem 😉 . „Jaký smysl by mělo, abych JÁ ze sebe dělala pana Nováka?“

Když vám tu otázku položím takhle, dočkám se vždy odpovědi typu: „No, protože Vy v sobě máte NĚCO, co pan Novák ne.“

Hm, neboli, asi je to právě to „něco“, co vás ke mě z nějakého důvodu přitáhlo. Nechcete se raději zaměřit na tenhle důvod? 😉 Většinou je právě on velmi důležitý pro vás!

K bodu 2: Proč vlastně chcete dál tříštit a plýtvat energii na boj s větrnými mlýny typu „aby ten čas tak rychle neutíkal“ a místo toho se nevrhnete právě do řešení toho, proč vám něco vadí? Když si uvědomíte, spolu se mnou, co a PROČ vám vadí, můžete to změnit tak, aby to buď už nevadilo, nebo aby to skutečně bylo JINAK. Chcete?

Jolana Fišerová

Jolana Fišerová
Inspirátorka vědomé RADOSTI a autorka KOUZELných Lvích strategií osobního rozvoje. Finalistka prestižní soutěže Žena roku 2016. Ukazuje na konkrétních příkladech, že často #reseniexistuje, pokud jsme ochotni změnit úhel pohledu, a že je možné radovat se a žít naplno za všech okolností. Propojit se s Jolanou je možné na Lvím webu , na Lvím instagramu, na Lvím youtube kanále, na Lví FB stránce PoKROKovnik a v FB skupině Vděčnost a další cesty k radosti .
Komentáře

Přidat komentář